عمومی

یونولیت

 مقدمه:

بلوك هاي يونوليت «پلي استايرن» مدتي است كه براي ساختمان سازي در تهران و در آپارتمان هاي بلند به دليل سبكي و كم هزينه بودن مورد استقبال انبوه سازان (بساز بفروش هاي سابق) قرار گرفته است.

اين بلوك ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غير قابل اشتعال» در بازار عرضه مي شوند.
وزن هر قطعه بلوك سيماني كه در ساختمان سازي به كار مي رود، ۱۵ كيلوگرم است، در حالي كه وزن بلوك هاي يونوليت بسيار ناچيز است و تا اندازه بسيار زيادي موجب پايين آوردن وزن ساختمان مي شود.
با وجود پوشش نسوزي كه زير و روي اين بلوك را محصور كرده است، در صورت آتش سوزي در ساختمان، اين بلوك ها تنها تا ۲۰ دقيقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند. ايمني اماكن مسكوني در برابر حريق و حادثه از جمله مواردي است كه بايد از نظر ايمني شهري مورد توجه قرار گيرد.

در ايمني يك ساختمان موارد زيادي نقش دارد كه مي توان به مصالح به كار رفته در آن به عنوان يكي از مهم ترين موارد اشاره كرد.

بلوك هاي «پلي استايرن» به دليل سبكي وزن خود، وزن نهايي ساختمان را كم مي كنند، به همين دليل در ساختمان سازي مورد استفاده قرار مي گيرند. بلوك هاي مذكور نقش باروري ندارند و به همين دليل در برابر زلزله ايمن هستند.

اما اين بلوك ها، در برابر آتش به راحتي حجم خود را از دست مي دهند و تنها اشكال اين بلوك ها، كمي مقاومت در برابر حرارت و شعله وري آنها است.

در صورتي كه از جنس مرغوب اين بلوك ها در ساختمان سازي استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

در ايران نه تنها اين نوع از مصالح ساختماني بلكه تعداد بيشماري از مصالح ساختماني مورد استفاده قرار مي گيرد كه از استانداردهاي اجباريبرخوردار نيستند و همچنان در ساختمان سازي به كار مي روند

با توجه به بحران خيز بودن تهران در ساختمان سازي نبايد ازبلوك هاي قابل اشتعال استفاده شود و نوع غيرقابل اشتعال اين بلوك ها نيز با رعايتضوابط محدود شود تا از حريق هاي گسترده در ساختمان ها جلوگيري شود.

همچنين انبار ونگهداري اين مواد به دليل واكنش هايي كه ممكن است داشته باشند، بسيار خطرناك است وتاكنون شاهد مواردي از حريق انبار اين بلوك ها بوده ايم

جالب اينكه اين بلوك ها برخلاف تصور و ذهنيت برخي ازكارشناسان، به دليل يكپارچه نبودن در برابر ضربه. كوبه اي اثرات مثبت ندارند و برعكس در تقويت صدا اثرگذار خوبي هستند

يونوليت جاذب صوتي بهتري نسبت بهبتون است و عايق صوت برتري محسوب نمي شود و به همين دليل يونوليت به تنهايي تاثيريدر افت صوت ندارد

به گفته كارشناسان تنها در صورتي كه بين ديوار دو جدارهيونوليت به كار رود، افت صوتي افزايش مي يابد

همچنين عايق هاي حرارتي هم به تنهايي عايق صوت نيستند و درصورتي كه داخل سيستم قرار بگيرند، مي توانند موجب كاهش صوت شوند

فوم پلی استایرن(یونولیت) چیست ؟

یونولیت یا پلاستوفوم ماده ای است سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و است

که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد.

فوم پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلور های ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد به علت ساختار سلولی بسته در بلوک های پلی استایرن یونولیت مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در مقابل فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت می نماید

امروزه با رشد و ترقي صنايع پتروشيمي ميهن عزيزمان شاهد افزايش روز افزون

كاربرد‌هاي متنوع مواد پتروشيمي در امورات مختلف هستيم.

پلاستوفوم ماده اي سبك با قابليت هاي بسيار زياد مي باشد و عامه مردم آن را به اشتباه

” كائوچو (نوعي ماده طبيعي)”، ” آكاچو ” و يا “يونوليت” مي نامند. پلاستوفوم نوعي از مواد پليمري است كه يك نمونه از آن با نام پلي استايرن انبساطي و علامت اختصاري EPS شناخته مي‌شود و كاربردهاي متعددي در امور بسته بندي، عايق سازي، آموزشي، تبليغاتي و … دارد. اين مواد با دانه بندي هاي ريز و درشت و با وزن حجمي گوناگون بصورت گرانول ، ورق و بلوك در اندازه ها و ضخامتهاي گوناگون در بسته بندي هاي تعدادي، قابل ارائه است. همچنين با دستگاههاي برش توسط سيم داغ يا HotWireموجود در بازار، به اشكال و طرح هاي مختلف درمي‌آيد

ماده اولیه

ماده اولیه یونولیت پروپان است و در پتروشیمی به شکل جامد در آمده

يونوليت اولا نام يك شركت در ايران است و اخيرا اين ماده را تحت عنوان پلاستوفوم (پلي استايرن انبساطي) نام مي‌برند.

ضریب های عایق بودن

  • 10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر صدا 42 دیزبل عایق است
  • 10 سانتی متر یونولیت معمولی در برابر گرما 35 % عایق است

ویژگی های بلوک های پلاستو فوم :

1) سبکی قطعه بلوکبه ابعاد

2) کاهش 30 درصدی حجم بتن

3) کاهش مصرف فولاد

4) کاهش مصرف تیرچه

5) صرفه جویی در مصرف قالب بندی

كاربرد هاي پلاستوفوم چيست ؟

برخي از كاربرد هاي پيشنهادي در خصوص اين محصولات عبارت‌اند از:

1) استفاده از ورق هاي پلاستوفوم تا ابعاد 100*200 سانتيمتر و ضخامتهاي گوناگون از 4 تا 1000 ميليمتر به عنوان زمينه Background انواع تابلوها مانند تابلوي اعلانات و يا بسياري از مصارف گوناگون ديگر.

2) انواع ورق و بلوك هاي پلاستوفوم در ابعاد گوناگون و ضخامتهاي متفاوت در بسته بندي هاي خاص، و شكل دهي بوسيله دستگاه برش به منظور تهيه كاردستي دانش آموزان دوره هاي ابتدايي و راهنمايي البته با نظارت مربيان مربوطه.

3) ورق در ضخامتهاي گوناگون و يا دانه هاي فوم (گرانول) جهت ساخت اشكال ، انواع طرحها و حروف فارسي و انگليسي، ساخت ماكت ، تهيه تابلوهاي تبليغاتي و تزئيني و به عنوان فوم ريخته گري و فوم گُل‌سازي كه در درس حرفه‌وفن دوره راهنمايي تحصيلي خواهران و برادران و همچنين برخي رشته هاي كار و دانش دوره متوسطه استفاده هاي فراوان دارد.

4) استفاده از ورق پلاستوفوم به عنوان عايق ساختمان و بلوك هاي سقفي پلاستوفومبه عنوان جايگزين بلوك هاي سيماني يا سفالي در صنعت ساختمان.

ضوابط فنی برای استفاده از

 بلوک های سقفی پلی استایرن منبسط شده در سیستم سقف تیرچه-بلوک

بلوکهای سقفی ازنوع پلیاستایرن منبسط شده 1 درصورتی عملکردمناسب وقابل قبول خواهندداشت که مواردی ازقبیل ایمنی

دربرابرآتش،رواداریه ایابعادی،مقاومت مصالح (که میتواندبادانسیته مصالح ارتباطداشته باشد )،شکل هندسی وروش اجرایی

مناسب درآن رعایت گردد. بنابراین لازم است تامشخصاتبلوکتولیدیباضوابط زیرانطباقداشتهودراجرانیزازروشهاو

محافظت های صحیح به رهگیری گردد.

بدیهی است که سیستم سقف تمام شده باید علاوه بر تطابق با این ضوابط، مانند سایر سیستم های ساختمانی به

طور کامل با مقررات ملی ساختمان و کلیه ضوابط و آئین نامه های مصوب مرتبط مطابقت نماید.

 الزامات ایمنی در برابر آتش

پانل های سه بعدی چیست ؟

سازه های پیش ساخته سبک ، که به ساندویچ پانل نیز مشهور است پدیده های جدید در تکنولوژی ساخت و ساز است که در بسیاری از کشور های پیشرفته مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. ساندویچ پانل از دو لایه شبکه فلزی مش در طرفین و یک لایه فوم پلی استایرن نسوز در وسط تشکیل شده است. به طوری که این سه لایه توسط مفتول های جانبی به یکدیگر متصل شده است. قطعات پیش ساخته شده و به محل اجرای ساختمان حمل می شوند و پس از نصب دیوار ها و سقف طرفین آن با بتن پاششی اندود می شود. در این سیستم چون دیوار ها و سقف به صورت یکپارچه و به شکل باکس است بنابر این توزیع بار ها و مقاومت در برابر نیرو های خارجی به ویژه زلزله تقریبا یکنواخت و همگن می باشد. بر اساس مشخصات این کالا می توانید آن را یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی نام ببرید.

مزایای استفاده از پانل های ساندویچی

1) متفاوت بودن دیوار ساندویچی که آنرا با یکدیگر محصولات مشابه متمایز می سازد شکل انحصاری بتن گیر آن می باشد که از هدر رفتن بتن جلوگیری کرده و سرعت بتن پاشی را به اندازه قابل توجهی بالا برده و سرعت زمان اجرا را به میزان 50 درصد افزایش می دهد و اشکال هندسی آن مقاومت سازه را بالا می برد.

2) سبکی دیواره های ساخته شده پانل های ساندویچی در مقایسه با دیگر مصالح.

3) مقاومت زیاد در برابر نیرو های برشی ناشی از زلزله.

4) عایق در برابر حرارت ، برودت ، رطوبت و صدا.

5) مقاومت در برابر آتش سوزی به علت وجود قشر های بتنی طرفبن پانل.

6) نفوذ ناپذیری ساختمان در برابر حشرات.

7) آزادی عمل در اجرای طرح های متنوع به علت انعطاف پذیری قطعات پیش ساخته کارخانه یونولیت خوی.

8) افزایش عمر مفید ساختمان و دستگاه های تاسیساتی آن.

یونولیت,قیمت پلاستوفوم,قیمت فوم,قیمت یونولیت,فوم,یونولیت,پلاستوفوم

برچسب های سایت :

مادفوم,يونوليت سقفي,يونوليت ديواري,يونوليت با کيفيت,شرکت مادفوم,قيمت پلاستوفوم,قيمت فوم,قيمت يونوليت,توليد کننده فوم و يونوليت,madfoam,پلاستوفوم,فوم,يونوليت,ماد فوم خاورميانه,ماد فوم,یونولیت قیمت,یونولیت سقفی مادفوم,استاندارد یونولیت,یونولیت چیست,بهترین یونولیت,یونولیت تهران,یونولیت کرج,یونولیت زنجان,یونولیتی,یونولیت های استاندارد,یونولیت دانسیته بالا,ورق یونولیتی,ورق یونولیت,اجزای مواد یونولیت,یونولیت بر,یونولیت ساختمانی,مواد اولیه یونولیت,یونولیت شهرستان,یونولیت استان,یونولیت بسته بندی,یونولیت بسته,فوم پک,قالب یونولیت,ساخت قالب یونولیت,ساخت قالب یونولیتی,فوم ساختمان,یونولیت کارتن,تولید کننده یونولیت بسته بندی,تولید کننده یونولیت,یونولیت بسته بندی تهران,تولید کننده فوم,یونولیت بسته بندی شهرستان,قالبهای ماندگارقالب یونولیت,کارخانه یونولیت,کارخانه پلاستو فوم,پنل های یونولیتی